deň otvorených dverí bude 20.11.2018 od 8:00 do 14:00, a potom tvorivé dielne od 14:00 do 17:00

Preteky áut H2AC v Bratislave

Všetky tímy prišli na súťaž s rôznymi konštrukciami podvozku a pohonu áut podľa zadaných parametrov a pravidiel súťaže. Žiaci levického tímu s názvom Strojmele musel nielen spolupracovať, ale aj taktizovať a premýšľať, ako predĺžiť výkonnosť a spoľahlivosť autíčka. V prvý deň súťaže sa konali kvalifikačné jazdy. Kvalifikačná párminútovka chlapcov umiestnila na štvrtú pozíciou pole-position. Fajn, ale jeden súper do autíčka nechtiac narazil a poškodil pravé vrchné aj spodné rameno prednej nápravy. Najprv zdesenie, smútok, hnev. Ale o pol sekundy adrenalín, brainstorming, štart do práce, nápady energia, stres..... Technické riešenia v časovej tiesni, priam v strese sa len tak sypali. Odchod poslov do modelárskeho obchodu, hľadanie plastov vo vyradených kopírkach, nákup mosadzného plechu, epoxidu, lupienkovej pílky a práca na oprave, veď pretekať predsa veľmi chceli. Chlapci sú úplne úžasní, toľko elánu, optimizmu, obetovania sa, to som nevidel ani v ruských filmoch z 50-tych rokov. Chlapci sú šikovní, múdri, usilovní a hlavne zruční a vynaliezaví, to nie je tvrdenie autora článku, to je jednoducho fakt. Druhý deň  začal pretekársky maratón. Tím Strojmele striedal dvoch vodičov, ostatní členovia tímu v boxoch vymieňali kolesá, opravovali poškodenú karosériu a vymieňali batérie a vodíkové články. Umiestnili sa na piatom mieste v celkovom poradí, na čo bolo potrebné absolvovať až 824 kôl. Rovnaké umiestnenie dosiahli aj v minulom ročníku súťaže, kedy mal náš tím najazdených okolo 600 kôl. Maratón podvečer skončil. Pri vyhlasovaní výsledkov súťaže sa žiacky tím tešil z najvyššieho ocenenia. Ich súťažný špeciál získal medailu za inovácie v konštrukcii. Okrem technického myslenia dizajnérov tímu pomohla fonačne i technicky firma Hörnlein Šahy. Na základe výkresovej dokumentácie v podniku vyrobili hliníkové diely pohonného ústrojenstva. Preteky H2AC boli veľkým zážitkom, ale aj riadnou drinou.