Jednofázový asynchrónny motor

Rozdelenie a použitie transformátorov
Jednofázové transformátory
Trojfázové transformátory
Paralelný chod transformátorov
Riadenie napätia transformátorov
Asynchrónne stroje
Jednofázový asynchrónny motor
Trojfázový asynchrónny motor nakrátko
Synchrónne stroje
Striedavé komutátorové motory
Jednofázový komutátorový motor
Trojfázový komutátorový motor
Jednosmerné stroje
Dynamá a jednosmerné motory
Špeciálne druhy motorov

Podobne ako jedna fáza trojfázového motora po pripojení na sieť motor nerozbehne, nestane sa tak ani po pripojení jednofázového asynchrónneho motora na sieť. Aby sa jednofázový motor začal sám bez pomoci otáčať, musí sa nejakým spôsobom roztočiť aspoň na 20 % synchrónnych otáčok. Na to používame buď mechanický impulz , alebo najčastejšie pomocné rozbehové vinutie .

Rozbehové vinutie sa navrhne tak, aby bolo proti hlavnému vinutiu posunuté o uhol 90%. Potrebný fázový posun sa dosiahne zapojením kondenzátora do pomocnej fázy prípadne sa pomocná fáza navinie mosadzným vodičom na zväčšenie jej odporu.

Schéma zapojenia jednofázového asynchrónneho motora

H - hlavná fáza, P - pomocná fáza, C1 - rozbehový kondenzátor, C2 - odrušovací kondenzátor, V - odstredivý vypínač, K - kryt motora.

Rozbehové vinutie je dimenzované len na krátkodobý chod a musí sa po skončení rozbehu odpojiť, čo sa robí najčastejšie odstredivým vypínačom namontovaným priamo na hriadeli motora alebo možno použiť aj časové relé.

Momentové charakteristiky asynchrónnych motorov

1 - jednofázový motor bez kondenzátora 2 – jednofázový motor s kondenzátorom 3 - trojfázový asynchrónny motor

Motor sa najprv rozbieha podľa charakteristiky 2, no po vypnutí kondenzátora podľa charakteristiky 1. Trojfázový asynchrónny motor sa rozbieha podľa charakteristiky 3, ale pri tavení jednej poistky v prívodnom vedení sa môže otáčať ďalej podľa charakteristiky 1 s menším zaťažením (asi 30 %).

Kapacita rozbehového kondenzátora k motoru s výkonom P sa uvádza podľa empirickej rovnice vzťahom:

Jednofázové asynchrónne motory sa používajú v domácnostiach, dielňach, na montážach, v stavebníctve v poľnohospodárstve a i.

Osvedčené spôsoby pripájania asynchrónnych motorov na sieť