Špeciálne druhy motorov

Rozdelenie a použitie transformátorov
Jednofázové transformátory
Trojfázové transformátory
Paralelný chod transformátorov
Riadenie napätia transformátorov
Asynchrónne stroje
Jednofázový asynchrónny motor
Trojfázový asynchrónny motor nakrátko
Synchrónne stroje
Striedavé komutátorové motory
Jednofázový komutátorový motor
Trojfázový komutátorový motor
Jednosmerné stroje
Dynamá a jednosmerné motory
Špeciálne druhy motorov

Väčšina elektrických motorov sa navrhuje tak, aby vykonávali plynulý točivý pohyb a mohli tak poháňať rôzne priemyselné zariadenia, ktoré vyžadujú pri svojej prevádzke tento druh pohonu.

V niektorých prípadoch zariadenie vyžaduje kruhový pohyb, ale nespojitý po stupňoch, ktoré nazývame krokom. Pre tieto zariadenia boli vyvinuté krokové motory.

V priemysle však dosť často nastávajú situácie, kedy treba nahradiť točivý pohyb úspornejším priamočiarym pohybom. Na tieto účely boli navrhnuté lineárne motory .

Krokový motor

Krokový motor je v podstate špeciálny synchrónny motor, ktorého funkčný pohyb, t. j. otáčanie hriadeľa, nie je plynulý ale je zložený z čiastkových rovnako veľkých pohybov - krokov. Krokové motory umožňujú prenášať riadiacu informáciu - impulzy. Impulzy sa privádzajú k jednotlivým sekciám statorového vinutia. Frekvencii impulzu zodpovedá rýchlosť natáčania motora. Hraničná frekvencia je 1 až 2 kHz, pri ktorej sa stroj vyradí z činnosti.

Krokové motory delíme podľa počtu fáz:

Krokové motory delíme podľa druhu rotora:

Inštruktívna schéma krokového motora s aktívnym rotorom, v ktorom je axiálne uložený trvalý magnet.

Z uvedených konštrukcií krokových motorov je najperspektívnejší typ s dvojfázovým riadiacim vinutím s axiálne uloženým trvalým magnetom v delenom rotore.

Prednosť krokových motorov je v tom, že pre svoju funkciu nepotrebujú komutátor ani iné klzné kontakty a elektronický ovládač je pomerne jednoduchý. V ostatnom čase sa vyrábajú aj silové krokové motory s momentom 5N . m.

Použitie krokových motorov je dnes už veľmi rozmanité. Používajú sa na pohon valcovacích stolíc, navíjačiek, zváračiek no veľmi často sa používajú aj na pohon rôznych periférnych zariadení počítačov a robotov.

Krokové motory s rotačným pohybom i lineárne krokové motory nachádzajú uplatnenie v úlohách riadenia polohy a rýchlosti a v riadení synchrónnych pohybov (X - Y zapisovače, riadenie snímacích hláv pevných diskov, posuvy číslicovo iradených strojov, lekárske prístroje, telekomunikačné prístroje). Sú to akčné členymnohých automatizačných aplikácii.

Lineárny motor (animácia)

Lineárne motory sú osobitným druhom indukčných motorov najčastejšie s kotvou nakrátko, ktorých trojfázové statorové vinutie je rozložené do roviny a uložené v drážkovanom statore.

Týmto usporiadaním vzniká namiesto otáčavého magnetického poľa postupné pole, ktoré svojim silovým pôsobením na vhodne upravený motor vyvoláva posuvný pohyb. Lineárnym pohonom sa rozumie sústava zložená z lineárneho elektromotora a s výkonovej a riadiacej elektroniky. Lineárny elektromotor je v podstate elektromagnetický menič energie, pracujúci na princípoch indukčných, synchrónnych, jednosmerných strojov.

Princíp vzniku lineárneho asynchrónneho motora rozvinutím magnetického obvodu asynchrónneho motora s kotvou nakrátko 1 - stator (primárna časť), 2 - rotor (sekundárna časť), 3 - statorové vinutie, 4 - rotorové vinutie, 5 – vzduchová medzera

Lineárne krokové motory možno používať pri presných polohovacích mechanizmoch napr. pri číslicovo riadených strojoch.